!دوست خوبم صفحه به‌زودی باز می‌شه

آدم و حوا/ دروس مربوط به داستان نجات/ درس دوم

 

داستان آدم و حوا
پیدایش ۳
هدف: گناه یعنی نااطاعتی از فرمان خدا.
آیه حفظی: اول یوحنا ۱‌:‌۹
 
مقدمه
در ابتدای کلاس یک کاغذ سفید در اختیار هر کدام از بچه‌ها بگذارید و بخواهید که با ماژیک روی آن خط بکشند. بعد از بچه‌ها بخواهید که رنگ‌ها را پاک کنند (نتیجه منفی است).
به بچه‌ها توضیح دهید زمانی که خدا دنیا را آفرید همه جا مثل کاغذی که شما در اول داشتید پاک و تمیز بود. اما یک روز با آمدن گناه به این دنیا همه جا ناپاک شد.
از بچه‌ها بپرسید که گناه چیست و آیا می‌دانند اولین گناه چه بود؟
 
 
داستان
از روز قبل با سه نفر از دوستان‌تان قرار بگذارید تا در داستان امروز به شما کمک کنند. برخلاف انتظار بچه‌ها وقتی شروع به تعریف داستان می‌کنید به ترتیب دوستان‌تان وارد شوند و نوبت هر کدام که می‌رسد باید بجای نقشش صحبت کند (در صورت امکان ماسک‌هایی برای آدم، حوا و مار تهیه کنید).
 
در ادامه می‌توانید سؤالات زیر را از بچه‌ها بپرسید:
۱- آدم و حوا کجا زندگی می‌کردند؟
۲- خدا از آدم و حوا خواسته بود که چه کار نکنند؟
۳- چرا حوا از کاری که خدا از او خواسته بود انجام ندهد نافرمانی کرد؟
۴- نتیجه نافرمانی آدم و حوا چه بود؟
 
کاربرد:
یک نفر از بچه‌ها را که داوطلب می‌شود انتخاب کنید. در حالی که معنای واژۀ گناه را برای بچه‌ها تعریف می‌کنید برچسب‌هایی را به تمام بدن داوطلب‌تان بچسبانید. به بچه‌ها توضیح دهید که هر یک از این برچسب‌ها نشان‌دهندۀ یکی از کارهایی است که خدا را خشنود نمی‌سازد؛ مانند: به یک چیز بد فکر کردن، دروغ گفتن، دوست‌تان را رنجاندن، نااطاعتی از والدین، عصبانی شدن... خیلی از این کارها شاید به‌نظر کوچک باشند اما وقتی ما مدام آنها را تکرار می‌کنیم باعث جدایی ما از خدا می‌شوند. شاید ما فکر کنیم که آدم و حوا فقط یک اشتباه کوچک کردند اما همین یک اشتباه نتایج وخیمی داشت.
به بچه‌ها توضیح دهید که اما امروز عیسای مسیح این راه را برای ما باز کرده که با ایمان آوردن به او و اعتراف گناهان‌مان خدا ما را ببخشد. در این قسمت می‌توانید آیه حفظی را با بچه‌ها تمرین کنید. و در آخر بچه‌ها را تشویق کنید تا با هم دعا کنند.
 
کمک‌درسی:
۱- بر روی کاغذی لغت خدا را بنویسید و آن را در وسط اتاق بگذارید. بخواهید بچه‌ها در حالی که دست همدیگر را گرفته‌اند دور تا دور آن بایستند. به بچه‌ها توضیح دهید که هر بار لغتی که به معنای گناه است را می‌شنوند باید از خدا یک قدم فاصله بگیرند. در این بین هر از گاه لغت عیسی را هم به‌کار ببرید. بچه‌ها به محض شنیدن اسم عیسی در حالی که دست هم را گرفته‌اند باید سریع به سمت مرکز اتاق جایی که لغت خدا گذاشته شده برگردند. این بازی را می‌توانید خیلی سریع انجام دهید.
 
۲- در صورت تمایل می‌توانید یک لیوان شیر به سر کلاس بیاورید. از بچه‌ها بخواهید که بگویند چرا شیر برای بدن خوب است. بعد چند قطره سرکه در شیر بریزید. بچه‌ها به‌صورت عملی می‌بینند که چطور شیر می‌برد. به بچه‌ها توضیح دهید که چطور بعضی وقت‌ها یک کار بد باعث خراب شدن تمام کارهای خوبی می‌شود که در طی روز انجام می‌دهیم. و همان یک کار بد باعث جدایی ما از خدا می‌شود.
 
۳- با بچه‌ها می‌توانید بازی زیر را انجام دهید. اگر تعداد بچه‌ها زیاد است می‌توانید بچه‌ها را به گروه‌های چهارنفره تقسیم کنید. جدولی مانند آنچه ما برای‌تان تهیه کرده‌ایم تهیه کنید (نگاه کنید به صفحۀ... همین کتاب). این بازی خیلی شبیه بازی مارپیچ است. به هر کدام از بچه‌ها مهره‌ای بدهید. یک تاس هم در اختیارشان بگذارید. هر نفر باید تاس بیندازد. و به تعداد شماره‌هایی که آورده چند خانه جلو برود. اگر بر روی یکی از خانه‌هایی که نوشته‌ای روی آن است برود باید نوشته را بخواند. اگر نوشته مربوط به یک کار اشتباه بود باید دو خانه به عقب برگردد. اگر نوشته مربوط به کار درست بود باید یک خانه به جلو برود. در صورتی که وقت اضافه داشته باشید برنده‌های هر گروه می‌توانند با هم بازی کنند.
 
۴- می‌توانید با گروه سنی پایین‌تر کاردستی مار را تهیه کرده و آیه حفظی را که از قبل برای‌شان بر روی کاغذی نوشته بودید به دُم مار وصل کنید. (کاردستی مار، کتاب کاردستی‌ها، صفحه...)
مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به این وب‌سایت برای کودک ایرانی محفوظ است. © ۲۰۰۸