!دوست خوبم صفحه به‌زودی باز می‌شه

سامری نیکو (دروس مربوط به کارتون حافظان داستان)

سامری نیکو
لوقا ۱۰:‏۲۵-‏۳۷
 
 
 
(کل زمان کلاس ۶۰ دقیقه است)
مقدمه ۵ دقیقه
کلاس را با آیه حفظی شروع کنید.
آیه حفظی: لوقا ۱۰:‏۲۷ «خداوند خدای خود را با تمامی دل و با تمامی جان و با تمامی قوت و با تمامی فکر خود محبت نما و همسایه‌ات را مثل خود محبت کن.»
برای اینکه این آیه را بچه‌ها خوب یاد بگیرند می‌توانید به‌صورت سرود و حرکات بدن آن را با آنها تمرین کنید.
 
داستان ۳۵ دقیقه
عیسی برای اینکه شنوندگانش معنی این آیه را بفهمند داستانی برای آنها تعریف کرد.
پس از پخش کارتون برخی از واژگان را برای بچه‌ها توضیح دهید، برای مثال:
- سامری: کسی است که از شهر سامره می‌آید. در زمان عیسی یهودیان سامری‌ها را دوست نداشتند.
- کاهن: رهبر مذهبی یهودیان است (کاهنین افراد خیلی مذهبی‌ای بودند، که در معبد از طرف مردم نزد خدا دعا می‌کردند.)
- لاوی: یکی از اعضای خانواده کاهن بود.
- توضیح داده شود که چرا کاهن و لاوی به مرد زخمی دست نزدند.
 
برای اینکه مطمئن شوید بچه‌ها داستان را خوب فهمیده‌اند می‌توانید سؤالاتی مثل سؤالاتی که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از آنها بپرسید: (برای این قسمت جوایزی مثل آبنبات تدارک ببینید و به کسی که جواب سؤالات را کامل بدهد جایزه بدهید)
۱- عیسی این داستان را برای چه کسی تعریف می‌کرد؟
۲- آیا مرد زخمی یهودی بود؟
۳- آیا سامری نیکو یهودی بود؟
۴- مرد مسافر (مجروح) داشت از ........ به ........ سفر می‌کرد.
۵- حرفۀ اولین کسی که از کنار مرد زخمی گذشت چه بود؟
۶- چرا دو نفر اولی که از کنار آن مرد گذشتند به او کمک نکردند؟
۷- چرا مرد سامری به مرد زخمی کمک کرد؟ (او این را می‌دانست که همه انسان‌ها ارزش دارند و وقتی در مشکل هستند باید به آنها کمک کرد)
۸- دو راهی را که ما می‌توانیم به دیگران کمک کنیم نام ببرید؟ (کمک کردن به یک پیرمرد یا پیرزن، کمک کردن در کارهای خانه، دادن یک هدیه کوچک به بچه‌ای که تنهاست....)
۹- دو طریقی که خدا به ما کمک کرده و می‌کند را نام ببرید؟ (او به ما غذا، لباس و خانه داده، او ما را شفا می‌دهد، او ما را می‌بخشد...).
۱۰- کمی فکر کنید و ببینید که در هفته گذشته آیا به کسی کمک کرده‌اید، در صورتی که جواب مثبت است آن را برای بقیه تعریف کنید.
 
(توجه: سؤالات بالا بیشتر برای گروه سنی ۸-‏۱۰ مناسب است، در صورتی که در کلاس شما بچه‌های کوچکتر هستند می‌توانید اینجا کلیک کنید و صفحه‌ی مورد نظر را کپی گرفته و در اختیار بچه‌ها قرار دهید و در حالی که داستان را برای بچه‌ها باز می‌کنید بگذارید نقاشی‌ها را رنگ‌آمیزی کنند 


کاربرد ۲۰ دقیقه
در انتها به بچه‌ها کمک کنید که دو عدد دستبند بسازند. این دستبند‌ها را دستبند دوستی بنامید. در حینی که بچه‌ها مشغول ساخت این دستبند هستند (البته در نهایت باید دستبندها را در خانه تمام کنند)، به آنها توضیح دهید که یکی از این دستبند‌ها مال خود آنهاست و دیگری را باید به یکی از همسایگان‌شان بدهند. بعد توضیح دهید که همسایه آنها کیست. همسایه آنها می‌تواند یکی از بچه‌های ‌محل، یکی از اقوام فامیل یا یکی از بچه‌های مدرسه باشد که تنهاست و شاید دوستی ندارد.
به بچه‌ها بگویید در طی هفته آینده دعا کنند و از خدا بخواهند که کمک‌شان کند این دستبند دوم را به یک نفر بدهند که می‌تواند دل او را خوشحال کند. و به این طریق به او محبت کنند.
 
دعا:
خدایا به ما کمک کن که اونطوری که تو می‌خواهی مهربان باشیم و همه را دوست داشته باشیم حتی کسانی را که با ما مهربان نیستند. کمک کن کاری را بکنیم که تو از ما می‌خواهی. مرسی برای اینکه تو همه انسان‌ها را دوست داری، و مرسی که ما را هم خیلی دوست داری. دوستت داریم. در نام عیسی مسیح. آمین
 
 
مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به این وب‌سایت برای کودک ایرانی محفوظ است. © ۲۰۰۸