!دوست خوبم صفحه به‌زودی باز می‌شه

دریای توفانی (دروس مربوط به کارتون حافظان داستان)

آرام کردن توفان
لوقا ۸:‏۲۲-‏۲۵ ؛ متی ۸:‏۲۳-‏۲۷ ؛ مرقس ۴:‏۳۵-‏۴۱
 
 
مقدمه (۲۰ دقیقه)
قبل از اینکه بچه‌ها بدانند که موضوع درس در چه رابطه است خوب است برای شروع نمونه‌های مختلفی از قایق را به بچه‌ها معرفی کنید (قایق بادی، قایق موتوری .... ؛ با چوب، پلاستیکی، فلزی ... ؛ تفریحی، ورزشی، ماهی‌گیری...؛ روباز، کابین‌دار...).
در همین‌ قسمت به‌ بچه‌ها کمک کنید تا خودشان قایقی بسازند. طرز تهیه قایق (برای ساخت قایق زمانی را برای بچه‌ها مشخص کنید، حداکثر ۱۰دقیقه. اگر هنوز تمام نکرده‌اند در انتهای کلاس به آنها وقت دهید تا قایق‌شان را کامل کنند) بعد قایقی را که خودتان قبلاً برای نمونه ساخته بودید در ظرف آبی انداخته و شناور کنید.
 
داستان (۳۰ دقیقه)
توضیح دهید که قایقی که شما ساخته‌اید فقط به ‌درد شناور شدن در همین ظرف آب می‌خورد و مطمئناً با اولین موج به زیر آب می‌رود و از بین خواهد رفت. یک روز عیسی و شاگردانش هم داخل قایقی نشسته بودند که الان می‌خواهیم کارتون آن را ببینیم و بعد بیشتر با هم صحبت می‌کنیم. پخش کارتون، قسمت ۲/‏ب با نام آب‌های خروشان


کاربرد(۱۰ دقیقه)
بعد از دیدن کارتون توضیح دهید که شاید قایقی که شاگردان سوار آن شده بودند نیز مثل قایق شما چندان محکم نبود و با توفانی که آنها در آن قرار گرفته بودند هر آن امکان داشت که شکسته شود و از بین برود. اما وقتی عیسی شرایط آنها را دید و متوجه شد که چقدر شاگردان ترسیده بودند و از او کمک می‌خواستند به توفان دستور داد که آرام شود.
بعضی وقت‌ها برای هر کدام از ما هم شرایطی به‌وجود می‌آید که باعث نگرانی و ترس و وحشت می‌شود، برای مثال زمان‌هایی که امتحان داریم، و یا وقتی که مادر و پدرمان با هم درگیر می‌شوند یا ایامی که خودتان و یا یکی از والدین و دوستان‌تان بیمار هستند .... در این شرایط ما باید از عیسی که دوست ماست بخواهیم که اولاً ترس و نگرانی ما را بردارد و کمک کند تا آن موضوع حل شود.
البته حتماً باید به بچه‌ها این موضوع را نیز یادآوری کنید که شاید مواقعی هم باشد که آن شرایط تغییر نکند، در این صورت نباید فکر کنیم که عیسی صدای ما را نشنیده، بلکه باید بدانیم که خدا همیشه ما را دوست دارد و به فکر ماست و اگر شرایط ما را تغییر نداده مطمئناً می‌خواهد ما از او یک سری درس‌ها یاد بگیریم. همانطور که در ابتدا زمانی که توفان شده بود عیسی به‏‌ظاهر در انتهای قایق خواب بود! در آنجا عیسی می‌خواست به شاگردان یاد بدهد که همیشه باید به او اعتماد کنند حتی زمان‌هایی که به‌ظاهر همه چیز به‌خوبی پیش نمی‌رود.
 
دعا:
خدایا در زمانی که زندگی ما هم مثل دریا توفانی است خواهش می‌کنیم با ما باش. در روزهایی که به‌ظاهر هیچ چیز به خوبی پیش نمی‌ره،  احتیاج داریم که تو در کنار ما باشی و این دریا را آرام کنی.
خدایا با ما باش، دوستت داریم. آمین.
 
مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به این وب‌سایت برای کودک ایرانی محفوظ است. © ۲۰۰۸